Çanakkale Seramik & Kalebodur Yeni Orientile Koleksiyonu Göz Kamaştırıyor

çanakkale seramik orientile

çanakkale seramik orientile

Dünyaca ünlü Türk Tasarımcı Can Yalman, Osmanlı ve Selçuklu kültürlerinin zengin formlarını Orientile Koleksiyonu ile Çanakkale Seramik&Kalebodur için yeniden yorumlayarak görsel biçim zenginliğini seramiklere taşıdı. Görkemli mimari yapıları süsleyen taş, çini ve ahşap işlerinin, kitapları, duvarları, ipek kaftanları sanat eserine dönüştüren, tarihe tanıklık etmiş geleneksel motiflerin formları, Orientile Koleksiyonu ile yeniden yorumlanarak modern kompozisyonlarla mekânlara geçmişin ruhunu taşıyor.

Yepyeni formları ve özel döşeme yöntemleriyle koleksiyon, seramikte yeni bir görsel biçim yaratıyor. Dünyanın en büyük seramik üreticilerinden Kaleseramik, ileri teknoloji ürünü 3 boyutlu Orientile Koleksiyonu ile seramik sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor.

Türkiye’nin önde gelen endüstriyel tasarımcısı Can Yalman tarafından Çanakkale Seramik&Kalebodur için tasarlanan Orientile Koleksiyonu, teknolojisi ve tasarımıyla trend belirleyen özellikler içeriyor. Üç farklı seriden oluşan Orientile Koleksiyonu, renkleri, dokuları, formları ve geometrik biçimi, kendine özgü ebatları ve tasarımları ile geçmişin derin izlerini taşıyan çarpıcı bir atmosfer yaratıyor. Can Yalman, zengin kültürel formlardan, modernize edilen çizgilere geçişler yaparak, tek bir formdan yaratılan farklı kompozisyonları ve geometrik biçimiyle koleksiyonda çağdaş bir estetiklik yakalıyor.

Aya Serisi
Cariyelerin elişlerinden atlaslara taşınmış formlar, duvarlarda üçüncü boyut kazanıyor. Aya Sofya’ya ithafen isim verilen Aya Serisi, saltanat kaftanlarından duvarlara yansıyan soylu bezemeler, bir zamanlar sultanlar için yarattıkları zenginliği, günümüz mekânlarına sadelikle taşıyor. Petrol mavisi, beyaz, bordo, bej, kahve-gri ve siyah renk alternatifleri, kendine has geometrisi ve 11,5×19,5 cm ebatlarıyla mimariye yeni bir boyut kazandırdı. Bu serinin üç boyutlu olmasından dolayı, rahat döşenebilmesi için özel olarak üretilen derz artısı da ambalajda bulunuyor.

Feza Serisi
Ahşap ve taş kakma ustalarının yüzyıllar boyunca kullandığı formlar, yenilenerek mekânlarla buluşuyor. Tek bir dörtgen formun birleşiminin oluşturduğu geometrik bezeme zenginliği Can Yalman’ın farklı tasarım anlayışıyla birleşerek, karoların desenlerinde yeniden hayat buluyor. 16×18,5 cm boyutuyla, el işçiliğine has inceliği yansıtan Feza Serisi, tek bir karonun oluşturduğu altıgen geometrik ritmi ile mekanlarda çağdaş bir çizgi yakalıyor. Petrol mavisi, beyaz, bordo, bej, kahve-gri ve siyah renk alternatifleri ile sunulan seri, sadeliğin matematiğini oluşturuyor.

Rumi Serisi
El yazması kitaplardaki renkler ve çizgiler adeta duvarlarda canlanıyor. Yüzyıllardır motifler, toplulukların gelenek ve göreneklerini yansıtan, onların zevk, görüş ve inançlarının ifadesi ve birer sanat simgesi oldu. Geçmişten günümüze kadar, taş, çini, ahşap ve kumaş sanatları gibi bütün süsleme alanlarının vazgeçilmez bir ögesi olan Rumi motifi de Can Yalman’ın tasarımıyla seramikte bu seriyle hayat buluyor. Seri beyaz, siyah, altın ve platin renkleriyle, 20×20 cm ebatlarında karolardan oluşuyor.

İletişim:
Çanakkale Seramik Kalebodur
Adres: Büyükdere Cad. Kaleseramik Binası 34330 Levent
İSTANBUL – Türkiye
Telefon: 0212 270 70 00
Fax: 0212 283 28 07
Web site: www.e-kale.com.tr

kaynak: raf.arkitera

About author View all posts

gkc

1 CommentLeave a comment

  • slm ben 2002 yılında wc me taş koydurdum (vitra) ama taş siyahlaşmaya başladı ne yapmam gerekiyor bu okuda yardımçı olusanız memmun kalırım .selamlar cengiz bagdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.