Yemek Masasında Doğru Seçim İçin İpuçları

Birçok farklı boyut ve şekildeki yemek masası tasarımlarının arasından seçim yapmak zor. Hangisi evinize daha uygun? Kuşkusuz, masanın şekli önemli; ancak en önemlisi mekanınızla uyumu ve oturacak yer için yeterli alan kalıyor mu?

Yemek masanız ağırlayacağınız misafir sayısına göre rahatça oturulabilecek büyüklükte olmalı ama çevresinde yürüyebilecek alan da bırakmalı. Ayrıca tabakları rahatlıkla yerleştirebilmeniz için masanın genişliği de unutulmamalı. En basitinden, masanın uzunluğu arttıkça, üzerindeki servis alanı da genişler. Bütün bunları göz önüne aldığınızda evinize uygun, doğru yemek masasını seçmek gerçekten zor. Size yardımcı olmak için birkaç ipucu hazırladık.  

 

 


Masa ile duvar arasındaki mesafeyi ölçün:
 Öncelikle, misafirlerinizin rahatça oturması ve etrafta gezebilmesi için masa ile duvarlar arasındaki mesafeyi belirleyin.

Masa ile diğer mobilyalar arasındaki mesafeyi ölçün: Yemek masasının çevresindeki mobilyalar (örneğin büfe ya da sehpalar) ile arasındaki mesafenin de oturmaya ve yürümeye izin veriyor olması gerekir.

Mesafeyi nasıl ölçebilirim? Bu sorunun klasik cevabı mezura olurdu elbette ama size daha farklı bir önerimiz var. Yemek masasını koymayı planladığınız alanı, almayı düşündüğünüz tasarımın şekline ve modeline göre çarşafla kaplayın. Çarşafın çevresine sandalyeler de eklerseniz yemek masasının odanızda nasıl duracağını, ne kadar bir alan kaplayacağını kafanızda canlandırabilirsiniz.

Yuvarlak masalar küçük mekanlar için ideal: Yuvarlak masalar hem küçük alanları tam doldururlar, hem de etrafında yürürken çarpmanıza neden olacak kenarları yoktur. Ayrıca, kenarları olmadığı için çevresine daha fazla insan yerleşebilir. Masanın altında bacaklara daha fazla yer bıraktığı için tek ayaklı yuvarlak masaları da düşünebilirsiniz.

Yemek masasının tamamlaycıları olarak sandalye seçimi: Seçtiğiniz yemek masasının dokusuna uygun olarak, masayı ön plana çıkaracak ve genelde ağırlayacağınız misafir sayısını göz önüne alarak bir seçim yapabilirsiniz. Ağır ve büyük sandalyeler küçük mekanları boğabilir, ancak büyük yemek odasının da havasını değiştirebilir.

Son olarak, büyük yuvarlak masalar servis edilen yemeklere ulaşımı zorlaştırır; dikdörtgen masalar da büyük kalabalıkları ağırlamak için daha uygundur.

Unutmadan, kullandığınız yemek masasının tasarımını, avantajlarını ya da zorluklarını yorum kısmına yazabilir ve bizimle paylaşabilirsiniz. 

Evinize uygun yemek masasını seçtiğinize göre artık misafirlerinizi keyifle ağırlayabilirsiniz.
Şimdiden afiyet olsun!


Kaynak: Houzz 

About author View all posts

chiydem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.