Kendin Yap: Karatahta Servis Tabağı

Üstüne tebeşirle yazabileceğiniz karatahta servis tabağına ne dersiniz? Peynir, kurabiye ya da etiketlemeniz gereken diğer bütün yiyecekler için mükemmel bir çözüm bizce.

İhtiyacınız olan malzemeler:

1. Porselen bir servis tabağı
2. Karatahta porselen boyası
3. Sulu boya fırçası
4. Mutfak fırını

Nasıl Yapılır?

1. Servis tabağınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun.
2. Yumuşak sulu boya fırçası ile boyayı uygulayın. Fırça izlerinin kalmamasına dikkat edin. Tek kat yerine, iki ince kat da sürebilirsin. Tabii ikinci katı sürmeden önce birinci katın kuruması için biraz süre vermelisiniz.
3. Boyadıktan sonra servis tabağını 24 saat kurumaya bırakın. Daha sonra boya şişesinin arkasında yazan talimatlara uygun olarak fırınlayın. Fırınlama işlemi bittikten sonra servis tabağı oda sıcaklığına gelene kadar fırının içinde soğumaya bırakın. Fırınlamanın ardından servis tabağı hem bulaşık makinesi hem de mikro dalga fırın için kullanılabilir hale geldi.

Dikkat!  Önemli Not:

Porselen boyasının yiyecek ile temas etmemesi gerektiği belirtilir. Ancak bu projeyi gerçekleştirenler su bazlı ve toksiksiz olduğu için uygulamada bir sakınca görmemişler. Biz sizi onlar adına  uyaralım, kararı vermek size kalsın. 

 

Kaynak: Wit & Whistle

About author View all posts

chiydem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.