Dekorasyonda Bitki Modası

Şehir yaşantısı nedeni ile çoğumuz doğadan uzaklaştık. Fakat insanoğlunun doğaya ve yeşile olan gereksinimi her koşulda kendini gösteriyor. Bu gereksinim sayesinde yaşam alanlarında bitkilerin dekoratif olarak kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta. Evlerimize egzotik bir hava katmasının yanında, salon bitkileri, evdeki havanın tazelenmesini sağlıyor. Evlerimizde dekoratif bitkiler bulundurmak yarattığı görsel uyuma ek olarak , beraberinde getirdiği sorumluluk ile bir terapidir aslında… 

Dekorasyon denince akla sadece halı, perde, koltuk gibi temel unsurların geldiği günler geride kaldı. Modern dünyamızda evler kendi kişiliklerine sahip.Yaşam alanlarına kişilik ve tarz katan en önemli unsurlardan biri ise bitkiler. 

Tabi, her bitki ev dekorasyonunda kullanılmıyor. Eğer sağlıklı bitkiler yetiştirmek istiyorsanız bitki bakımını ve hangi bitkilerin kapalı alanlara uygun olduğunu bilmeniz gerekli. Sizin için kapalı alanlara en uygun bitkileri sıraladık. Gelin beraber inceleyelim.

 1) Aşk Merdiveni

Kapladığı alanın , ev ortamı için uygun boyutta olması nedeni ile ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan bir bitki türüdür. Tavandan sarkıtılan makrome detaylı saksılar ile kullanımı ise evlere ayrı bir şıklık katıyor.

2) Sukulent

Sukulentler, diğer adıyla terraryumlar, az bakım gerektiren, minik ve oldukça şirin kaktüs türleridir. Sehpa üstlerinde, nişlerin içinde ve hatta mutfak tezgahlarında kendilerine mutlaka bir yer bulurlar.Özellikle son iki yıldır ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası haline geldiler.

3)Salon Palmiyesi  

Aydınlık ve geniş alanlar için ideal olan bu bitki türü salonunuza egzotik bir hava katacak. Eğer siz de gür ve yoğun dokulu bitkileri seviyorsanız salon palmiyesi tam size göre. Ayrıca bu bitki türünün bakımı da oldukça kolay. Günde bir kere sulanması ve direkt güneş ışığına maruz kalmaması salon palmiyeleri için yeterli.

4)Limon Ağacı

Bir ağaç türü olmasına rağmen evde bakılabilecek bu bitki, evinizi hem renklendirecek, hem de evinizin mis gibi kokmasını sağlayacak.

About author View all posts

Ipek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.