‘One Good Chair’ Koltuk Tasarım Yarışması

 

“Koltuk, çok zor bir obje. Bir gökdelen neredeyse daha kolay. Chippendale bu yüzden bu kadar ünlü.” – Mies van der Rohe.

Son yıllar da mobilya endüstrisi, üretim metodlarının ve materyal içeriklerinin gözden geçirilmesi ile çevresel anlamda çok daha duyarlı hale geldi. Bununla birlikte tasarımların şekilsel özellikleri çok da değişmedi. Nesnelerin hangi malzemeden ve nasıl yapıldıkları konusunda olduğumuz kadar, görünüşü ve duyusu konusunda da yaratıcı olabilir miyiz?

İşte bu sorudan yola çıkan One Good Chair‘ Tasarım Yarışması, dünyanın her yerinden tasarımcıları, öncelikle forma odaklanan yeni bir tür eko-koltuk vizyonu yaratmaya çağırıyor. Hangi biçimler kaynakları minimize ederken, konfor ve keyfi arttırır? Tasarım ekoloji ve ergonomiyi nasıl entegre eder? Yarışma için beklenen tasarımın eski bir probleme yeni bir yaklaşım ortaya koyması gerekiyor.

Tasarımların değerlendirilmesi sürecinde göz önünde bulundurulacak üç madde ise şunlar:
1. İyi yap : Biçim nasıl tasarım, üretim ve transport kaynaklarını optimize edecek şekilde belirlenir?
2. İyi hisset : Biçim nasıl oturma sırasında vücuda desteklik eder? İnsanlar nasıl değişik şekillerde otururlar?
3. İyi görün : Nasıl imajlar izlenimci ile ürün arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar? Sürdürülebilirlik ile duyarlığın ara kesiti nedir?

4 bin 500 dolarlık bir ödül, bir kişiye verilecek veya, eşit veya değil, 2 ila 5 tasarımcı arasında paylaştırılacak. Daha fazla ödülün ortaya konabilmesi ile hala söz konusu. Kazanılan ödülle tasarımın bir prototipinin imal edilmesini teşvik öngörülüyor.

Kazanan ve seçilen tasarımlar, Treehugger, Inhabitat ve Western Interiors gibi basın kaynaklarında yayınlanacak. Aynı zamanda tüm finalistler yarışmanın web sitesinde yayınlanacak. Seçkinin, Lance Hosey’in çıkacak yeni kitabı ‘Yeşilin Rengi’nde de yayınlanması söz konusu.
Kazananlar 30 Ağustos Las Vegas Market’da gerçekleştirilecek bir törenle ödüllerine kavuşacaklar. Ancak yalnızca kazanan bir kişinin, veya takımın bir temsilcisinin masrafları karşılanabilecek.

kaynak: yapı.com.tr

About author View all posts

gkc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Eric Chou