Dağlık Bölge İle İç İçe Mimari Tasarım: Whistler Kütüphanesi


Kanada’nın Coast dağlarında, Pasifik Okyanusu’ndan sadece 40 km uzakta olan Whistler köyü ılıman iklimi ve karlı kışlarıyla kayak sporları için olağanüstü bir merkez haline geliyor ve unutulmaz dağcılık maceraları sunuyor. Hughes Condon Marler Architects tarafından tasarlanan Whistler Kütüphanesi‘nin mimari yapısında da bölgenin dağlık özellikleri temel alınmış ve doğa ile iç içe, okuyucuların her türlü ihtiyacına cevap verecek hizmet noktalarıyla bölge halkı için bir toplanma merkezi tasarlanmış.

Kütüphane Kuzey’de dağ manzarasına ve aydınlığa açılıyor. Görsel bağlantı manzarayla kurulan fiziksel bağlantılarla güçlendirilmiş. Hem Kuzey’de hem de Batı’da yaz mevsiminde güneşin son saatlerinden yararlanmak üzere okuma terasları tasarlanmış. Kütüphanenin ana giriş kapısı Güney’e yerleştirilmiş ve böylece binanın köy yolundan görünmesi sağlanmış. Okuyucuları sert hava şartlarından korumayı amaçlayan pasaj da unutulmamış. Ayrıca okuyucuların bisiklet sürüşü ya da kayak sonrası üstlerini değiştirebilecekleri bir köşe de hazırlanmış.

Kaynak: Contemporist

About author View all posts

chiydem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.