Geçmişten ve Günümüzden Eşyalarla İtalyan Çiftin Zaman Yolculuğu

İtalyan çift, Paola Massardi ve Andrea Secci, 19. yüzyıldan kalma apartman dairelerini tamamen çağdaş bir mekana dönüştürdüler – ama burası Roma, geçmiş her zaman bugünün içinde yaşamaya devam ediyor… 

 

Çift, tapınakların ve sarayların şehri, Roma’nın merkezinde, the Piazza Navona yakınlarındaki 19. yüzyıldan kalma binaya aşık olurlar. Yan kapılarında M.Ö. 1. yüzyılda inşaa edilen Agrippa Hamamlarının kalıntıları bulunurken, Antik dünya tam anlamıyla pencerelerinin dışındadır.


Çağdaş sanat tutkunu koleksiyoner çift kendi tarzlarındaki dekorasyonu uygularken binanın eskimiş çekiciliğini de korumayı hedefleyen bir harmoni oluşturdular. 4 metre yüksekliğindeki tavanlarıyla odalar çiftin mobilya ve aksesuvarları için, arzu ettikleri harmoniyi yaratabilecekleri mükemmel bir mekan oluşturuyor. Örneğin, oturma odasında, Zaha Hadid tarafından tasarlanan koltuk, seramik boyalı zemin üzerinde kontrast yaratıyor.Bu eğlenceli geçmişten ve günümüzden eşyaları birlikte yerleştirme sonunda sıcak ve davetkar bir iç mekan ortaya çıktı. Oturma odası, mutfak ve çalışma odasının yerleri bazıları orijinal, bazıları restore edilmiş mozaik karolarla kaplı. Massardi, antikacıların yardımıyla izini bulduğu daire kapısını ayrıca çok seviyor.


Bu evin her odasında kitaplarla karşılaşabilirsiniz. Massardi ve Secci yaklaşık 6 000 kitaptan oluşan olağanüstü bir koleksiyona sahipler ve birçok kitap yemek odasındaki raflarda duruyor. Hiç şaşırtıcı olmayan bir şekilde çağdaş sanat hakkındaki kitaplar oldukça fazla ve aralarında Marina Abramovic´ ve Vanessa Beecroft gibi avant-garde artistlerin üzerine monografi çalışmaları da bulunuyor. Jean Nouvel tarafından tasarlanan uzun yemek masası, çiftin misafir ağırlamayı ve arkadaşlarıyla eğlenmeyi sevdiğini gösteriyor.

Massardi ve Secci sadece 1 yıl önce buraya taşındılar, ancak daire çoktan yüzyılların içiçe geçtiği yaşayan mekan hissine kavuşmuş.

Kaynak: ELLE DECOR 

 

 

 

 

About author View all posts

chiydem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.