Kişiye Özel Büyük Bardak Tasarımı


Hollandalı tasarımcı Dave ve arkadaşı Lieke eşyaların kullanım ömrünün çok çabuk tükendiğini ve bunun büyük bir israf olduğunu düşünüyorlar. “Ya yenilerini alıp eskilerini sokağa atıyoruz ya da en kötüsü onlardan sıkılıyoruz” diyor Dave. İkiliye göre kullandığımız eşyaları sevmeli ve onları kullanırken zevk almalıyız. Eğer kendi tasarlardığımız bir ürün olursa, bize özel, bizi yansıtan bir ürün, onu her gün kullanmaktan hoşlanacağımız kesin. Bu fikirden yola çıkan Dave ve Lieke kişiye özel büyük bardak tasarımını geliştirdiler.Her ikisi de çok fazla çay içtiklerini ve bardaklarını çok sık doldurduklarını fark edince büyük bardak üretme fikri gelmiş akıllarına. Tamamen el yapımı seramik olan bu bardakların üzerine Lieke kişiye özel desen tasarımları yapıyor. Siz bardağınızın üzerinde görmek istediğiniz şeyi söylüyorsunuz Lieke de tasarlıyor. Çay ve kahve keyfinizi tatlandırmanın yanı sıra kase olarak da oldukça kullanışlı olan bu tasarımın çok güzel ve özel bir hediye olacaktır.

Büyük bardak tasarımının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
– Her bir bardağın üretimi yaklaşık 5 saat sürüyor.
– El ile yapılması, kurutma, fırınlama, çizim ve paketleme dahil bütün üretim süreci 12 günde gerçekleşiyor.
– Bardak yüksek ısıda iki kere fırınlanarak bulaşık makinelerinde yıkamaya uygun hale getiriliyor.
– İstiflenebilir değiller.
– 0.8 litre sıvı konulabiliyor.
– Her bardak numaralandırılıyor.
– Bardağın üzerindeki desenler Liekeland tarafından istediğiniz şekilde tasarlanıyor.
– Bardağın ücreti 45 euro Sınırlı sayıda üretim yapabildikleri ve çok fazla sipariş olduğu için bütün talepleri karşılayamıyorlar.Bu özel bir bardak tasarımı ama özelliği üzerindeki fiyat etiketinden gelsin istemedikleri için çok fazla üretmeye çalışarak fiyatını arttırmamaya özen gösteriyorlar. Buldukları çözüm ise tasarımı daha da ilginç kılıyor. Gelen siparişler içinden haftanın şanslılarıını seçiyorlar ve onların arzu ettikleri tasarımları yapıyorlar.

Eğer siz de büyük boy bardak sipariş etmek isterseniz Liekeland‘e e-mail gönderin. Belki gelecek haftanın şanslılarından biri de siz olursunuz.

Bardağın yapım aşamalarını merak edenler için alttaki video bütün süreci anlatıyor.
Çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken izleyebilirsiniz.

Making your big tea mug from Dave Hakkens on Vimeo.

Kaynak: Dave Hakkens 

About author View all posts

chiydem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.